Rodzaje derek dla koni

Najpopularniejsze typy derek dla koni.

1.       Derka osuszająca (polarowa): stosujemy je zaraz po kąpieli lub zazwyczaj zaraz po treningu (najczęściej przy niesprzyjającej pogodzie). Odprowadza ona wilgoć i pot z ciała konia co przyspiesza wyschnięcie naszego wierzchowca. Bardzo dobrym materiałem i najczęściej używanym do produkcji derek osuszających jest polar.

2.       Derka padokowa (przeciwdeszczowa): wykonane z dobrego gatunkowo materiału. Wierzchnia warstwa powinna być nieprzemakalna, od spodu najczęściej podszyta polarem, który w chłodne dni ociepla. Najważniejszy jest krój derki. Nie powinien w żaden sposób ograniczać swobody ruchu konia. Dlatego dobrze wykonana derka ma specjalne wstawki z nadmiarem materiału na łopatce oraz pasy zapinane pod brzuchem oraz ogonem. Derki padokowe występują również z opcją doczepianego kaptura.

3.       Derka stajenna: W zależności od funkcji występują w wersji grubej (zimowej) oraz cieńszej. W przypadku największych mrozów wybieramy grubszą wersję, która uchroni naszego konia przed zimnem. Jeśli jednak nie ma potrzeby zakładania grubej derki wybieramy tą cieńszą. Może ona stanowić podkład pod inną derkę.

4.       Derka siatkowa: jest to derka typowo letnia. Zapewnia ochronę przed owadami. Zbudowana jest z przewiewnej siateczki co jest bardzo przy wysokich temperaturach w lecie.

Często dodatkowo zakłada się koniom frędzle na oczy lub też specjalne maski (również siatkowe).

Pamiętajmy jednak o naturalnej termoregulacji ciała koni. Nie ma nic gorszego niż przegrzewanie konia!

Previous
Next

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart